Jak powstała pierwsza na świecie kasa fiskalna?

Za wynalazcę pierwszej mechanicznej kasy rejestrującej uważa się Jamesa Jacoba Ritty’ego, który na przełomie XIX i XX wieku prowadził cieszący się dużą popularnością „saloon” Pony House.

 

Nadużycia i błędy kasjerów były w tamtych czasach tak duże, że wraz z bratem zaczęli pracować nad urządzeniem rejestrującym obrót gotówki. Pierwsze jak i drugie skonstruowane urządzenie – inspirowane podobno urządzeniem do zliczania obrotów śruby napędowej statku – były bardzo niedoskonałe. Dopiero trzecie odniosło sukces. I tak w 1879 roku pierwsza kasa fiskalna została opatentowana pod nazwą „Nieprzekupny Kasjer Ritty’ego”. Bracia założyli wtedy dodatkowo firmę, która miała produkować kasy, jednak prowadzenie dwóch interesów przekroczyło ich możliwości. Fabrykę sprzedali Jacobowi H. Eckertowi z Cincinnati, który na co dzień był sprzedawcą szkła i porcelany, a na bazie nowo nabytego interesu założył przedsiębiorstwo National Manufacturing Company. Ostatecznie jednak w 1884 roku firmę kupił od niego John H. Patterson, który zmienił przedsiębiorstwo na National Cash Register Corporation i udoskonalił wynalazek braci Ritty przez dodanie rolki z papierem, na którym rejestrowano każdą transakcje. W 1906 roku, nowy pracownik Charles F. Kettering dodał do maszyny napęd elektryczny, co okazało się nie tylko dużym przełomem, ale z czasem i największym osiągnięciem.

 

Firma National Cash Register Corporation do dziś produkuje wszelkiego rodzaju maszyny biurowe, znajdujące swoje zastosowanie w wielu branżach, w tym także kasy fiskalne, wspomagając się współczesną techniką cyfrową i informatyką. Przedsiębiorstwo jest także jednym z większych dostawców zintegrowanych systemów informatycznych.