Baza wiedzy

stara_kasa_fiskalna

Jak powstała pierwsza na świecie kasa fiskalna?

Za wynalazcę pierwszej mechanicznej kasy rejestrującej uważa się Jamesa Jacoba Ritty’ego, który na przełomie XIX i XX wieku prowadził cieszący się dużą popularnością „saloon” Pony House.

 

Nadużycia i błędy kasjerów były w tamtych czasach tak duże, że wraz z bratem zaczęli pracować nad urządzeniem rejestrującym obrót gotówki. Pierwsze jak i drugie skonstruowane urządzenie – inspirowane podobno urządzeniem do zliczania obrotów śruby napędowej statku – były bardzo niedoskonałe. Dopiero trzecie odniosło sukces. I tak w 1879 roku pierwsza kasa fiskalna została opatentowana pod nazwą „Nieprzekupny Kasjer Ritty’ego”. Bracia założyli wtedy dodatkowo firmę, która miała produkować kasy, jednak prowadzenie dwóch interesów przekroczyło ich możliwości. Fabrykę sprzedali Jacobowi H. Eckertowi z Cincinnati, który na co dzień był sprzedawcą szkła i porcelany, a na bazie nowo nabytego interesu założył przedsiębiorstwo National Manufacturing Company. Ostatecznie jednak w 1884 roku firmę kupił od niego John H. Patterson, który zmienił przedsiębiorstwo na National Cash Register Corporation i udoskonalił wynalazek braci Ritty przez dodanie rolki z papierem, na którym rejestrowano każdą transakcje. W 1906 roku, nowy pracownik Charles F. Kettering dodał do maszyny napęd elektryczny, co okazało się nie tylko dużym przełomem, ale z czasem i największym osiągnięciem.

 

Firma National Cash Register Corporation do dziś produkuje wszelkiego rodzaju maszyny biurowe, znajdujące swoje zastosowanie w wielu branżach, w tym także kasy fiskalne, wspomagając się współczesną techniką cyfrową i informatyką. Przedsiębiorstwo jest także jednym z większych dostawców zintegrowanych systemów informatycznych.

baner-novitus-delio

Kasa czy drukarka fiskalna – jakie urządzenie wybrać dla swojego biznesu?

Kluczową decyzją podejmowaną przez każdego przedsiębiorcę jest wybór urządzenia rejestrującego, dlatego warto poświęcić trochę czasu na poznanie podstawowych różnic, tak aby wybrać najlepszą opcję dla potrzeb prowadzonej działalności.

 

Kasa fiskalna

Kasa fiskalna jest urządzeniem, które działa samodzielnie. Wszystkie kody oraz informacje na temat sprzedaży mogą zostać zaprogramowane na kasie, bezpośrednio z klawiatury. Kasa fiskalna umożliwia samodzielną sprzedaż bez konieczności dodawania innego sprzętu, a także pozwala na drukowanie raportów i innych zestawień. Można ją również podłączyć do komputera, dzięki czemu uzyskamy możliwość zaprogramowania podstawowych towarów i usług.

 

Drukarka fiskalna

Drukarka fiskalna jest stworzona do pracy z innymi urządzeniami. Pozwala na współpracę z komputerem i jednocześnie bez niego nie może pracować, ponieważ nie jest osobnym sprzętem, a częścią całego systemu sprzedaży. Drukarka fiskalna umożliwia zafiskalizowanie paragonów bezpośrednio z programu magazynowo-księgowego oraz zapewnia większą kontrolę wszystkich dokumentów, jednak bez komputera i odpowiednio dobranego oprogramowania nie jest w stanie samodzielnie prowadzić sprzedaży.

 

Gdy już znacie główne różnice pomiędzy kasą, a drukarką fiskalną, możecie samodzielnie podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego urządzenia, które sprawdzi się w Waszej firmie. W zależności od tego czy wolicie, aby urządzenie współpracowało z programem i było częścią systemu sprzedaży, czy żeby pracowało samodzielnie, bez konieczności podłączania dodatkowych urządzeń.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że urządzenie rejestrujące sprzedaż możemy użytkować przez okres 5, a nawet więcej lat, dlatego mimo wszystko przed zakupem warto skonsultować się z obsługą, która wskaże optymalne rozwiązanie dla potrzeb konkretnego biznesu.